joomla 1.5 sivukoodin muutos joomla 1.7 (Ratkaistu)

 • AditusPelvis
 • AditusPelvis hahmo Aiheen kirjoittaja
 • Poissa
 • Täysjäsen
 • Täysjäsen
Lisää
09.12.2011 15:52 - 14.10.2016 07:01 #1015 : AditusPelvis
AditusPelvis loi aiheen: joomla 1.5 sivukoodin muutos joomla 1.7 (Ratkaistu)
Itse tehty sivupohja versiossa 1.5 ei suoraan toimi 1.7 version kanssa vaan vaatii saamani tiedon mukaan jonkun koodipätkän lisäämistä ulkoasukoodiin. Osaisko joku kertoa mikä se koodilisä on?
Last Edit: 14.10.2016 07:01 : JiiKoo. Syy: Merkitty ratkaistuksi

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
09.12.2011 16:53 #1016 : JiiKoo
JiiKoo vastasi aiheeseen: Vs: joomla 1.5 sivukoodin muutos joomla 1.7

Kokemus on asia, jonka saat heti kun olisit tarvinnut sitä.
jaakko.korhonen(at)jg-oppimiskeskus.fi

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

 • AditusPelvis
 • AditusPelvis hahmo Aiheen kirjoittaja
 • Poissa
 • Täysjäsen
 • Täysjäsen
Lisää
14.12.2011 17:40 #1069 : AditusPelvis
AditusPelvis vastasi aiheeseen: Vs: joomla 1.5 sivukoodin muutos joomla 1.7

JiiKoo kirjoitti: Lue: www.joomla.fi/foorumi/10-sivupohjat-a-css/1007-ero...-joomla-1725-sivupohjissa#1007


Tämä vastaus on jo aiemmassakin ketjussa. Tarkoitin kysellä yksityiskohtaisempaa koodia, jolla saadaan entinen ulkoasuteema toimimaan. Toimin erään yhdistyksen sivuista vastaavana ja ulkoasun on tehnyt eräs graafikko mutta hän ei osaa php-koodia eikä ymmärrä tuota vastauksen ohjetta.

Olisiko täällä ketään, jolle voisin tuon ulkoasukoodimme lähettää ja joka voisi sen lisäkoodin sen koodiin lisätä.

Yhdistys on Mielentaide ry, joka on valtakunnallinen mielenterveyskuntoutujien taideyhdistys ja teemme vapaaehtoistyön voimin toimintaamme. Yhdistyksen sivujen osoite on www.mielentaide.fi
Toimin itse sen toiminnanjohtajana. Olisin erittäin kiitollinen avusta.

Ton 1.7 suhteen on muitakin ongelmia mutta tämä yksi. Ehkä laitan niistä muista toiseen kategoriaan.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
14.12.2011 20:03 - 14.12.2011 20:05 #1070 : AkeMake
AkeMake vastasi aiheeseen: Vs: joomla 1.5 sivukoodin muutos joomla 1.7
Muutos versiosta 1.5 versioon 1.7 ei ole sellainen pikkujuttu, että sivupohjan koodiin voisi lisätä vain yhden koodinpätkän ja sivu toimisi silloin myös uudessa versiossa. Kokonaan uuden sivupohjan luomisessa täytyy kyllä osata php:tä, joten olette tehneet sivunne todennäköisesti muokkaamalla jotain valmista sivupohjaa.

Nyt en kyllä itse tiedä.. Eikös Joomla osaa migraatiossa päivittää nämä omat oletussivupohjansa uuteen 1.7 versioon? Jos käytössänne on joku muu sivupohja kuin Joomlan oletussivupohja, niin sivupohjan (sijainnissa templates->[sivupohjan_nimi]) templateDetails.xml ja kaikkiin php-tiedostoihin pitää migraation jälkeen tehdä tarvittavat muutokset docs.joomla.org/Upgrading_a_Joomla_1.5_template_to_Joomla_1.6 ohjeiden mukaan. Jos käytössä on jokin Joomlan oletussivupohja, niin enpä tiedä vaikka se päivittyisi migraatiossa valmiiksi.

Ennen näitä kaikkia toimia Joomlasta ja tietokannasta kannattaa kuitenkin ottaa varmuuskopiot. Tällaisessa toiminnassa jokin menee kuitenkin pieleen, joten silloin on helppo palata takaisin alkuun ja kokeilla uudestaan.
Last Edit: 14.12.2011 20:05 : AkeMake.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
14.12.2011 20:55 #1071 : JiiKoo
JiiKoo vastasi aiheeseen: Vs: joomla 1.5 sivukoodin muutos joomla 1.7
Lähtisin kokonaan toisesta näkökulmasta liikkeelle. Kannattaako vanhaa yrittää muuttaa uudeksi? Sivustolla on paljon sellaista, jonka yhteensopivuus täytyy tarkistaa ennen migraatiota. Keskustelufoorumi on phpbb, muutetaanko se Kunenaksi? Siinä yksi esimerkki. Tapahtumat? Sama juttu? Lomakkeet? Sama juttu. Nämä eivät automaattisesti migraatiossa päivity, vaan ne on tehtävä manuaalisesti migraation jälkeen. Näkyypä siellä olevan verkkokauppakin... ;)

Teillä taitaa olla edessä isompikin remontti verkkosivuillanne. Onneksi sivupohjanne tyyli näyttää olevan yksinkertaisen looginen ja helposti tehtävissä esimerkiksi Artisteer-ohjelmalla, jonka osaajia Joomlan käyttäjistä löytyy useita. Jos nimittäin haluatte säilyttää nykyisen tyylisen sivupohjan. Voitte tietysti käyttää jotain valmistakin ilmaista tai kaupallisen toittajan valmistamaa sivupohjaa.

Mutta pelkällä sivupohjan muuttamisella, ette saa sivustoanne toimimaan sellaisenaan Joomla 1.7/2.5 versiossa. Isompi urakka on edessä. Joomla 1.5 poistuu käytöstä huhtikuussa 2012, joten teillä on vielä aikaa suunnitella sivustonne uusimista. :)

Kokemus on asia, jonka saat heti kun olisit tarvinnut sitä.
jaakko.korhonen(at)jg-oppimiskeskus.fi

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

 • AditusPelvis
 • AditusPelvis hahmo Aiheen kirjoittaja
 • Poissa
 • Täysjäsen
 • Täysjäsen
Lisää
15.12.2011 18:25 #1083 : AditusPelvis
AditusPelvis vastasi aiheeseen: Vs: joomla 1.5 sivukoodin muutos joomla 1.7

JiiKoo kirjoitti: Lähtisin kokonaan toisesta näkökulmasta liikkeelle. Kannattaako vanhaa yrittää muuttaa uudeksi? Sivustolla on paljon sellaista, jonka yhteensopivuus täytyy tarkistaa ennen migraatiota. Keskustelufoorumi on phpbb, muutetaanko se Kunenaksi? Siinä yksi esimerkki. Tapahtumat? Sama juttu? Lomakkeet? Sama juttu. Nämä eivät automaattisesti migraatiossa päivity, vaan ne on tehtävä manuaalisesti migraation jälkeen. Näkyypä siellä olevan verkkokauppakin... ;)

Ei tuo keskustelufoorumi ole joomlassa vaan toimii täysin erillään eikä sitä ole tarkoitus mitenkään muuksi vaihtaa. Tapahtumat ja lomakkeet on uusinnan alla, sillä entiset eivät ole yhteensopivia eli kyllä kaikkien yhteensopivuus tarkistetaan ja aennetaan tilalle uudet. Uusien lisäosien asennus ei niinkään ole ongelma vaan helppo juttu.

Toiselle vastaajalle tiedoksi, että sivupohjamme ei ole luotu mistään valmismallista vaan sen on tehnyt eräs yritys. Ja ulkoasuteema tahdotaan säilyttää. Tahtoisimme vain tietää mitä sen koodille tarvitsee tehdä, jotta se saadaan toimimaan 1.7 versiossa. Ulkoasumme tekijä ei hallitse joomlaa.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

 • mirkoe
 • mirkoe hahmo
 • Poissa
 • Ylläpitäjä
 • Ylläpitäjä
 • Kahvilla pärjää aina!
Lisää
15.12.2011 18:52 #1086 : mirkoe
mirkoe vastasi aiheeseen: Vs: joomla 1.5 sivukoodin muutos joomla 1.7

AditusPelvis kirjoitti: Toiselle vastaajalle tiedoksi, että sivupohjamme ei ole luotu mistään valmismallista vaan sen on tehnyt eräs yritys. Ja ulkoasuteema tahdotaan säilyttää. Tahtoisimme vain tietää mitä sen koodille tarvitsee tehdä, jotta se saadaan toimimaan 1.7 versiossa. Ulkoasumme tekijä ei hallitse joomlaa.


Tämä yritys on nähtävästi tehnyt sen Artisteer ohjelmalla. Ei valmispohja, mutta melkein :)

Samanlaisen uuden saa tehtyä Artisteerillä 30-60 minuutissa. Poimii vaan vanhat kuvat ja laittaa ne paikoilleen sekä määrittelee fontit ja muut. Varmaan jopa nopeampaa kuin lähteä koodia muuttelemaan. Palkkaa (jos ei vapaaehtoisia löydy) joku kenellä on Artisteer tekemään uusi sivupohja. Pääset kaikkein helpommalla.

Jos se on Joomlalla, teemme sen - www.clicker.fi
Seuraavat käyttäjät sanoivat kiitos: AditusPelvis

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

 • AditusPelvis
 • AditusPelvis hahmo Aiheen kirjoittaja
 • Poissa
 • Täysjäsen
 • Täysjäsen
Lisää
13.10.2016 19:01 #8538 : AditusPelvis
AditusPelvis vastasi aiheeseen: Vs: joomla 1.5 sivukoodin muutos joomla 1.7
Tämäkään ketju ei ole edes ajankohtainen versioon nähden, joten minun puolestani saa merkata ratkaistuksi tai kokonaan poistaa.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Valvojat: jkwebdesignGamossJiiKoo
Sivu luotiin ajassa: 0.048 sekuntia